Подяки іноземним партнерам від українських вчених

Професор Jan W. Wiktor, завідуючий кафедри маркетингу Університету економічного в Кракові та професор Решетнікова І.Л.

   NARODOWE CENTRUM NAUKI ПОЛЬЩІ ПІДТРИМУЄ УКРАЇНСЬКИХ ВЧЕНИХ

Решетнікова І. д.е.н., проф.

                                           професор кафедри маркетингу

Університету економічного в Кракові

З початком російської військової агресії Польща першою прийшла на допомогу і відкрила свої кордони для мільйонів біженців з України: захистила, підтримала, дала можливість інтегруватися в суспільство, продовжувати свою діяльність.  Наукова спільнота Польщі одразу проявила солідарність і готовність надати реальну допомогу і підтримку українським колегам. Польські університети передавали українським партнерам гуманітарну допомогу, розміщували в своїх гуртожитках родини українських студентів, допомагали приймати  біженців. Активно включились в цей процес наукові організації і фундації, які запропонували спеціальні програми і гранти для українських дослідників, які знайшли притулок в Польщі. Провідне місця серед таких установ посідає Національний Центр Науки (NCN – Narodowe Centrum Nauki). Він був  першою науковою установою Польщі, яка засудила російське вторгнення висловила солідарність і підтримку українському народу після початку агресії.

Narodowe Centrum Nauki – є однією із найбільш впливових наукових структур. Польщі. Він створений для підтримки наукової діяльності у сфері фундаментальних досліджень (емпіричних та теоретичних), спрямованих на отримання нових знань без прямого їх комерційного застосування. Тільки за десять років 3 2011 до 2021 рік NCN виділив 25 000  грантів дослідникам з усієї Польщі на загальну суму майже 12 млрд. злотих.

 Основні завдання Центру та напрями проектів, що їх фінансує NCN зазначені в Положенні про основи його функціонування  (https://www.ncn.gov.pl/o-ncn/zadania-ncn)

З перших днів війни в Україні NCN почав підтримувати українських науковців, які тікали від війни, отже підготував спеціальну програму для дослідників за двома основними напрямами:

  1. Програма для студентів і науковців – початківців.
  2. Програма для науковців з України для продовження досліджень в Польщі.

Протягом місяця, коли проводився набір заявок було подано 213 заяв, з  яких 51- від дослідників з України, що найшли притулок  в Польщі, було обрано для подальшого фінансування. В результаті українські науковці з різних галузей знань отримали можливість продовжити свої дослідження протягом року в 38 університетах і наукових підрозділах Польщі. Найбільше дослідників реалізовувало свої проекти в в установах Варшави, Кракова , Вроцлава, Любліна.

Саме такий грант від NCN, який підтримує вже досвідчених науковців пощастило отримати і мені. Реалізація мого проекту здійснювалась  в Університеті економічному в Кракові на кафедрі Mаркетингу, з якою мене пов’язують багаторічні стосунки. Протягом 25 років я приймала участь в міжнародних конференціях і симпозіумах, організованих Краківським економічним університетом,  а наші польські колеги  ділились результатами своїх досліджень на конференціях в Україні. Саме вони запропонували мені допомогу в перші дні війни, підтримували мене психологічно, висловлювали  солідарність, тепло зустріли на польській землі та порадили прийняти участь в конкурсі NCN. 

Програма NCN не обмежується тільки фінансовою підтримкою дослідників, а надає можливість  зануритись в наукове і освітнє середовище Польщі, збагатити свій досвід роботи в міжнародній команді однодумців, ознайомитись з суспільним і культурним життям освітнього закладу та міста. Дійсно, українці почуваються комфортно в Польщі – країні, яка близька нам за історією, культурою, світоглядом та європейськими цінностями.

  Окрім грантів NCN українські науковці мають можливість отримати  гранти від польскої академії наук  (PAN) https://pan.pl/blog/nowy-program-dla-naukowcow-z-ukrainy-juz-otwarty/

Фундації польської науки (FNR) https://www.fnp.org.pl/oferta/program-dla-ukrainy/

Національна агенція обмінів академічних (Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej )   https://nawa.gov.pl/ukraina

Horyzont Europa  https://www.kpk.gov.pl/horyzont-europa/misje-ue

Marie Skłodowska-Curie Actions  https://marie-sklodowska-curie-actions.ec.europa.eu/about-marie-sklodowska-curie-actions