З 01.01.2023 по 30.09.2023 р.
Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України в рамках проєкту Офіс підтримки вченого виступила інформаційним партнером он-лайн зустрічі з представниками Стипендіальної Програми імені Лейна Кіркланда. Програма навчання та стажування адресована до молодих лідерів, представників академічної спільноти, представників місцевої влади, громадських активістів, журналістів, які зацікавлені у розвитку демократії, ринкової економіки та громадянського суспільства в своїх країнах і регіонах. Модератор заходу: Євгенія Поліщук – заступниця голови Ради молодих учених при Міністерства освіти і науки України.
Разом з тим Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України долучилась до презентації Маніфесту для дослідників ранньої кар’єри, що закликає до:
- Речоєвропейський моніторинг ситуації молодих дослідників;
- Поліпшення наукової кар’єри та умов праці у НДІ (РПО);
- Науково-технологічні організації (ТО) та вищі навчальні заклади (ВУУ);
- Покращення кар’єри у третьому секторі, включаючи НУО та державні організації
- Залучення національних фінансових установ у співпраці з Європейською комісією.
В рамках Ukrainian Science Diaspora| Українська наукова діаспора, ініціатором якої є Рада молодих учених при МОН в рамках проєкту Офіс підтримки вченого. Група створена для комунікації з українськими ученими, які зараз проживають закордоном (неважливо, чи покинули вони Україну до початку війни, чи після) з метою пошуку партнерів, реалізації спільних проєктів, організації українських зустрічей в інших країнах. Було проведено низку заходів:
- презентовано проєкт «Українська наукова діаспора: джерело для післявоєнного відновлення України»;
- семінар-зустріч від української наукової діаспори Франції: наука для перемоги (у гібрідному форматі на базі Фундації Дім гуманітарних наук у м. Париж);
- «Ukrainian Community Together» в Ягеллонському університеті у Кракові, гібридна зустріч Мережі українських дослідників у Люксембурзі.
В рамках міжнародного співробітництва перша заступниця Голови Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України Анастасія Сімахова взяла участь у заході в підтримку України Liberi, oltre le illusioni – презентувала діяльність Ради та організовані заходи для підтримки молодих учених України в умовах війни.
Проведено Друга хвиля моніторингового дослідження «Стан, професійні виклики та пріоритети українських науковців за кордоном». Основна мета моніторингу ‒ вивчення ситуації українських науковців, які внаслідок військового вторгнення Російської Федерації до України 24 лютого 2022 року залишили територію України та перебувають за кордоном, а також аналізувати проактуальні професійні проблеми, з якими вони стикаються, та пріоритети щодо заходів академічної та соціальної підтримки українських дослідників. Друга хвиля даного дослідження має на меті моніторинг актуальної ситуації та аналіз інформації, відповідно до методології, опрацьованої у першому анкетуванні, яке було проведено у серпні-вересні 2022 року. Моніторингове дослідження проводиться на волонтерських засадах групою дослідників з ініціативної групи ScienceForUkraine, Інституту літературних досліджень Польської академії наук (IBL PAN), Центру міграційних досліджень Варшавського університету (CMR UW), Варшавського економічного університету (SGH), Фундації польських ректорів (FRP) та Ради молодих вчених при Міністерстві освіти і науки України (YSC).
Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України виступила інформаційним партнером події Rebuild Ukraine Hackathon, спрямованої на створення інноваційних рішень для відновлення України.
Опубліковано порівняльний звіт Європейської та Національної рамки кваліфікацій 15 лютого 2023 року Європейська комісія оприлюднила звіт «Порівняння Європейської рамки кваліфікацій та Національної рамки кваліфікацій України», підготовлений спільно з українськими та європейськими партнерами, зокрема Європейським фондом освіти (ETF).
Рада молодих учених при МОН України виступила інформаційним партнером освітньої програми викладачів та науковців на освітню програму «StarterNetwork», яка проводиться спільно з Тартуським університетом (Естонія) та YEP Інкубатором. Програма передбачає серію вебінарів для розвитку інноваційного та підприємницького потенціалу українських університетів та передання досвіду естонської екосистеми, а також допомоги представникам академічного середовища з інноваційними ідеями, винаходами чи дослідженнями у створенні стартапів.
Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України ініціювала благодійну допомогу молодим вченим у формі ноутбуку. Проєкт здійснено завдяки Krajowa Reprezentacja Doktorantów, Krajowa Reprezentacja Doktorantów Польща (10 ноутбуків) та камерному хору «Moravski» Хор Moravski (1 ноутбук).
Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України спільно з SGH Warsaw School of Economics, Українська наукова діаспора у Польщі / Ukraińska diaspora naukowa w Polsce провели зустріч «Легалізація & Нострифікація: з чого почати науковцю?» у Вищій школі економіки в Варшаві (SGH Warsaw School of Economics). Метою Зустрічі була популяризація польсько-українського партнерства, обміну досвідом, висвітленням особливостей та вимог процесів нострифікації диплома в Польщі, питань легалізації, а також посилення комунікаційних можливостей наукової діаспори у протидії глобальним викликам.
Разом із тим, Українська наукова діаспора в Польщі за інформаційної підтримки Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України провела захід, в рамках якого відбулось обговорення можливостей ефективної інтеграції українських дослідників в Європейський освітній та науковий простір. Euraxess, Innovation Talent Platform – єдиний простір для дослідників та інноваторів, які прагнуть просунути свою кар’єру та особистий розвиток. Спікеркою виступила Agata Kręt (Starszy specjalista w Biurze Współpracy/Polish, National Agency for Academic Exchange/NAWA), яка розповіла про особливості використання платформи, можливості працевлаштування, джерела фінансування та місця розміщення. Потужна мережа Euraxess налічує 43 країни Європи та 9 світових хабів. Logos – організація, що активно працює в Польщі, Україні, Латвії, Нідерландах, Грузії, Туреччині та зосереджується на міжкультурному обміні, організації проєктів і координації спільних зусиль учасників у проєктах, які проводяться партнерами.
Українська наукова діаспора у Франції за підтримки Української асоціації дослідників освіти та Офісу підтримки вченого провела семінар «Виклики війни і вимушена міграція».
Проведено воркшоп «Young network TransEurope», організований Berlin-Brandenburgische Akademie der Wissenschaften. До воркшопу долучилася перша заступниця Голови Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України Сімахова А., яка зробила доповідь на тему: «Academic freedom in Ukraine during the war», окресливши проблеми, повʼязані з академічною свободою та презентувала діяльність Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України щодо їх подолання.
Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України долучилась до створення нової європейської мережі молодих учених в рамках міжнародної ініціативи.
У рамках серії вебінарів «Збереження та розвиток людського капіталу України у сфері досліджень, освіти та інновацій», організовані Національною академією наук США (NAS) та Комітетом з планування семінарів (Workshop Planning Committee) було обговорено, як найкраще створити гнучкі, ефективні та стійкі програми для підтримки української дослідницької спільноти, особливо тих дослідників, які перебувають в Україні. Доповідачі також ділились найкращими підходами до посилення навичок, необхідних для управління сучасною системою досліджень та інновацій. Семінар включав інтерактивну дискусію з питань фінансування за участі представників організацій, які фінансують або розглядають можливість фінансування науково-технічних ініціатив в Україні.
Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України виступила інформаційним партнером VІ Міжнародної науково-практичної конференції здобувачів вищої освіти і молодих учених «Академічна культура дослідника в освітньому просторі: європейський та національний досвід», а також міжнародної науково-практичної конференції здобувачів вищої освіти і молодих учених «Євроінтеграційні орієнтири інноваційного наукового пошуку молоді України».
У рамках Фестивалю науки Радою молодих вчених Національного університету водного господарства та природокористування за підтримки Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України було проведено Четверту Міжнародну науково-практичну конференцію молодих науковців, аспірантів і здобувачів вищої освіти «Проблеми та перспективи розвитку сучасної науки» з метою обміну досвідом, популяризації науки та розвитку культури, інновацій серед молоді.
Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України стала співорганізатором Міжнародної наукової конференції «Європейський Союз і Україна: передісторія, історія, сучасність». Мета конференції – наукове обговорення аспірантами, докторантами, науково-педагогічними працівниками, дослідниками актуальних проблем європейсько-української взаємодії в історичній ретроспективі та у відповідності до цивілізаційних викликів сьогодення; розширення науково-освітньої мережі дослідників з досвідом дослідження ЄС.
У рамках міжнародного співробітництва представники Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України: перший заступник Голови Ради Сімахова А., член Ради Малогулко Ю., член Ради Макарук Л. взяли участь у Eurodoc Conference в м. Уппсала (Швеція). Окрема панель конференції була присвячена сталому розвитку системи науки та освіти України під час воєнного та повоєнного періоду.
Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України організувала візит Президента Eurodoc Sebastian Dahle та Віцепрезидентки Eurodoc Pil Maria Saugmann до Києва. Євродок (Європейська Рада аспірантів та молодих учених) є об’єднанням національних асоціацій молодих учених європейських країн. Євродок було засновано у 2002 р. з офісом у Брюсселі. 25 національних асоціацій з 23 країн Європи є членами Євродок. Таким чином Євродок представляє інтереси приблизно 1 млн молодих учених по всій Європі.
У перший день відбулась робоча зустріч Президента Eurodoc Sebastian Dahle та Віцепрезидентки Євродок Pil Maria Saugmann із Заступником Міністра освіти і науки України Д. Курбатовим та виконавчою директоркою Національного фонду досліджень України у Міністерство освіти і науки України О. Полоцькою. У зустрічі взяли участь Голова Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України О. Ващук, перший заступник Голови Ради А. Сімахова, член Ради Л. Макарук, експрезидент Євродок О. Березко, представники Міністерства освіти науки і освіти України та Євродок. Метою зустрічі було обговорення перспектив співпраці та підтримки науки як стратегічного напрямку розвитку України в післявоєнний період відбудови країни, участі молодих учених в цьому процесі. Упродовж зустрічі обговорено проблеми молодих учених, шляхи підтримки молодих учених, проєкти Міністерства освіти і науки України та Національного фонду досліджень України, імплементацію спільних ініціатив. Також за ініціативи Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України відбулася зустріч Президента Eurodoc Sebastian Dahle та Віце-президентки Євродок Pil Maria Saugmann з народними депутатами України Ю. Овчинникова та Р. Грищуком й молодими вченими, представниками РМУ при МОН. Мета заходу ‒ обговорення поточних проблем молодих вчених та випрацювання нових механізмів задля їх підтримки завдяки спільній роботі європейських та українських інституцій. Упродовж зустрічі увагу зосереджували на найактуальніших питаннях, що сприятимуть якнайшвидшій відбудові України.
У другий день проведена робоча зустріч делегації Євродок з Національним фондом досліджень України. В рамках робочого візиту Президента Eurodoc Sebastian Dahle та Віцепрезидентки Eurodoc Pil Maria Saugmann відбулася зустріч з Радником ‒ уповноваженим Президента України з питань Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту О. Будник та генеральним секретарем Фонду Президента з підтримки освіти, науки та спорту У. Автономовою. У зустрічі взяли участь Голова та члени Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України. Упродовж зустрічі обговорено програми Фонду щодо підтримки молодих учених та специфіку роботи української академічної діаспори.
Третій день візиту Президента Eurodoc Sebastian Dahle та Віцепрезидентки Eurodoc Pil Maria Saugmann був присвячений ролі науки у суспільстві. На запрошення Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України проведено екскурсію на тему: «Науковий потенціал м. Київ» для гостей провів доктор історичних наук, професор І. Лиман. Також відбулася робоча зустріч представників Євродок, РМУ при МОН та Президента Малої академії наук України С. Довгого, в.о. директора Національного центра «Мала академія наук» Т. Пещеріної, піарниці МАН Л. Саражиної, Завідувача відділу освітніх програм центру інтерактивної музейної науки В. Дунця, завідувача кафедри ЮНЕСКО з наукової освіти Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова Д. Свириденка та ін. Упродовж зустрічі керівництво Євродок ознайомилось з виставкою Музею науки та обговорило перспективи подальшої співпраці з МАН України та Музеєм науки у спільних європейських проєктах.
Радою молодих учених при Міністерстві освіти і науки України організовано і проведено в Міністерстві освіти і науки України круглий стіл «Research and higher education for recovery of Ukraine», присвячений науці та вищій освіті у відновленні України. Участь у круглому столі взяли Президент Eurodoc Sebastian Dahle та Віцепрезидентка Євродок Pil Maria Saugmann. Учасників круглого столу привітав І. Таранов, Генеральний директор директорату науки та інновацій Міністерства освіти і науки України. Під час повітряної тривоги в офіційному бомбосховищі представники РМУ при МОН презентували діяльність Ради в умовах війни. У круглому столі взяли участь молоді вчені ‒ представники 18 регіонів України, які зробили доповіді щодо проблем, діяльності та перспектив рад молодих учених України у процесі відбудови України. Упродовж дискусії молодими вченими та Євродок обговорено подальші напрямки співпраці.
Проведено Онлайн-кемп з написання пропозицій для підтримки дослідників та інноваторів з України з ґрунтовними проектними ідеями, пов’язані з майбутніми конкурсами Horizon Europe (HEU), організований в рамках Програми Європейської Комісії з надання послуг на підтримку Глобального підходу в дослідженнях та інноваціях.
Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України долучилась до проведення опитування українських науковців під час війни від Національного фонду досліджень України. Перші дві хвилі опитування охопили більше 3500 науковців і надали важливу інформацію щодо основних потреб і реальної ситуації, що склалася в перших місяцях війни та восени 2022 року під час критичних бомбардувань України. Ці результати стали основою для запитів про створення програм допомоги українським науковцям з боку таких організацій, як Simons Foundation, DAAD та Посольство США в Україні. Вони також отримали відгук на тематичних конференціях «European response to the crisis facing Ukrainian students, scholars, and scientists» та знайшли відображення у засобах масової інформації, таких як «Куншт», «Дзеркало тижня» та «Science|Business», а також у наукових дослідженнях. Протягом липня-вересня 2023 р. проводилось завершальне опитування з метою отримання більш детальної інформації, зокрема про психологічний стан та здоров’я науковців, що дозволить активніше просувати отримання ефективної допомоги для більшої кількості науковців.
Українська наукова діаспора в Польщі/Ukraińska diaspora naukowa w Polsce за інформаційної підтримки Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України провели урочисту зустріч до Дня Незалежності України, також було проведено Науковий пікнік у Кракові.
Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України виступила інформаційним партнером Міжнародної науково-практичної конференції «Євроінтеграційні орієнтири інноваційного наукового пошуку молоді України», Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції «Відкрита наука України: візійний дискурс в умовах воєнного стану», а також Міжнародної науково-практичній конференції «Трансформації особистості, суспільства та ринку праці: виклики майбутнього та вплив на освіту».
Радою молодих учених при Міністерстві освіти і науки України оформлено листи та здійснена їх розсилка світовим міжнародним організаціям та лідерам щодо підтримки молодих вчених України, зокрема:
- звернення до James Arthur Pope;
- звернення до Co-chair of the Bill & Melinda Gates Foundation Ms. Melinda Gates;
- звернення до To the Chairman of Open Society Foundations Mr. Soros;
- звернення до Amb. Petr Mareš;
- звернення до Jakob Calice;
- звернення до Philippe Moreillon.
Радою молодих учених при Міністерстві освіти і науки України оформлено листи та здійснена їх розсилка світовим міжнародним інституціям з проханням визнати дії російської федерації в Україні як геноцид українського народу (Сухіх А.), зокрема:
- звернення до Members of the Congress of the Argentine Nation
- звернення до Council of Europe;
- звернення до International Atomic Energy Agency;
- звернення до International Association of Genocide Scholars;
- звернення до International Court of Justice;
- звернення до Parliamentary Assembly of the Council of of Europe;
- звернення до United Nations Security Council;
- звернення до The United Nations High Commissioner for Human Rights;
- звернення до Bloomberg;
- звернення до New York Times;
- звернення до BBC;
- звернення до Al Jazeera;
- звернення до Washington Post;
- звернення до Spiegel;
- звернення до Associated Press;
- звернення до Guardian;
- звернення до Reuters;
- звернення до Le Monde;
- звернення до Voice of America.
Радою молодих учених при Міністерстві освіти і науки України проведено консультації, обговорення, інші комунікації щодо продовження діяльності українських молодих учених, зокрема:
- Індивідуальні гранти на проведення досліджень (розробок) для українських вчених (за підтримки Кембриджського університету, Велика Британія)»;
- Конкурс на отримання грантів для візитів молодих науковців НАН України на місячний термін до Польщі;
- Можливості для українських вчених в умовах війни від EMBO у країнах-членах: Хорватія, Чеська Республіка, Естонія, Греція, Угорщина, Італія, Литва, Люксембург, Польща, Словенія та Туреччина;
- Програма імені Фулбрайта в Україні / Київський офіс Інституту Міжнародної Освіти на здобуття стипендій імені Фулбрайта для навчання, стажування і проведення дослідження на 2024–2025 академічний рік;
- Конкурс за напрямом Розвитку потенціалу у вищій освіті Програми Еразмус+;
- Конкурс для молодих учених на здобуття премії «Danubius Young Scientist Award 2023» від Федерального міністерства науки, досліджень і економіки Австрії (BMWFW) та Інституту Дунайського регіону та Центральної Європи (IDM) – з метою нагородження вчених, які мають значні здобутки у своїй науковій діяльності, пов’язаній із дослідженням Дунайського регіону;
- Віртуальна програма Executive Leadership Academy (ELA) 2023, організована Центром досліджень вищої освіти Каліфорнійського університету в Берклі, для керівників вищої ланки (ректори/проректори/декани), які зацікавлені у вдосконаленні своїх лідерських навичок, спілкуванні з керівниками американських університетів і розширенні своїх знань про систему вищої освіти США.
- Проєкт TRIDENT цільові дослідження, іновації та залучення громадян України до протидії російській дезінформації. CRDF Global, від імені Бюро Міжнародної безпеки та непоширення Офісу Зменшення загроз Державного Департаменту США, продовжує:
- Конкурс малих-грантів для організацій та індивідуальних осіб, які використовують відкриті джерела інформації для дослідження та проведення семінарів, спрямованих на протидію шкідливому впливу Росії, особливо дезінформації, яка спрямована на протистояння активним заходам Росії спрямованим на підрив норм нерозповсюдження, співпраці та/або режимів;
- Конкурс малих-грантів для жінок, представників та представниць недопредставлених груп (меншин) Східно-Азіатсько-Тихоокеанського регіону, Європи та Євразії, Південної та Центральної Азії, а також для тимчасово переміщених громадян України, які мають досвід роботи в громадянському суспільстві, академічній сфері, журналістиці, сфері нерозповсюдження та неурядових організаціях.
- Конкурс спільних українсько-литовських науково-дослідних проєктів для реалізації у 2024-2025 роках;
- Щорічне засідання Американського фізичного товариства (англ. American Physical Society, APS), яке об’єднує молодих та провідних вчених у галузі фізики з усього світу для зв’язку та співпраці між науковими колами, промисловістю та великими лабораторіями;
- В рамках проєкту EURIZON Detector School для студентів та молодих науковців, які працюють над детекторами частинок Європейським Союзом організована програма для навчання;
- Міжнародна конференція «Рік війни в Україні: визначення впливу на сектор науки та ініціатив на його підтримку» від Міжнародної наукової ради (ISC) та Європейської федерації академій наук (ALLEA);
- Цикл наукових онлайн-семінарів «Український семінар з фундаментальної фізики» за підтримки Національного фонду досліджень України та за ініціативи Нейла Турка (Единбурзький університет, Велика Британія та Інститут Периметр, Ватерлоо, Канада), Михайла Шапошникова (Федеральна політехнічна школа Лозанни, Швейцарія) та Станіслава Вільчинського (голова Національного Фонду Досліджень України);
- Можливості для молодих учених (докторанта) від Біотехнічного факультету Люблянського університету;
- Конкурс спільних українсько-німецьких науково-дослідних проєктів для реалізації у 2024-2025 рр.;
- Нова стипендіальна програма EURIZON «Дистанційні дослідницькі гранти для українських дослідників»;
- Програма для переміщених вчених-математиків з України від Інституту Математичних Досліджень у Сіднеї (Австралія);
- В рамках програми стипендій для дослідників-переселенців з України, що фінансується ЄС MSCA4Ukraine організовано спеціальний вебінар;
- Українська Премія, що є частиною глобальної програми L’Oréal-UNESCO «Для жінок у науці»;
- Професійна підтримка від CRDF Global та Сандія національні лабораторії (США);
- Можливість представлення українських інноваційних проєктів в рамках престижного еміратського конкурсу на здобуття Премії Шейха Заїда у сфері сталого розвитку («Zayed Sustainability Prize»). Премія Zayed Sustainability Prize ‒ міжнародна премія, заснована на честь першого президента ОАЕ Шейха Заїда, яка відзначає інноваційні рішення у сфері покращення життя та досягнення цілей сталого розвитку;
- Дистанційні дослідницькі гранти для українських науковців;
- Захід «Розвиток академічних навичок в інтернаціональному контексті» для українських учених у Великобританії;
- Захід Preserving and Developing Ukraine’s Human Capital in Research, Education, and Innovation від National Academies Sciences Engineering Medicine (США), присвячений молодим ученим;
- Science Meetup UA CZ від Czexpats in Science;
- Премія ЮНЕСКО-Калінга за популяризацію сфери науки;
- Мікрогранти для підтримки вчених, техніків та інженерів у публікації їхніх наукових статей та участі у конференціях від Цивільного фонду досліджень та розвитку США;
- Віртуальна навчальна програма по управлінню змінами від Естонської бізнес-школи за підтримки Естонського агентства розвитку;
- Нові можливості навчання та мережевих можливостей для українських студентів та наукових інституцій: літній курс «Надшвидка спектроскопія: явища, вимірювання та методи аналізу даних»;
- Зустріч у Голосіївському хабі з засновником програми Європейська столиця демократії (Київ отримав статус спеціального партнера в цій програмі) директором Гельфрідом Карлом;
- Грант для українських медиків, дослідників, студентів та лідерів у сфері охорони здоровʼя від Торонтського університету;
- Конкурс на здобуття стипендій імені Фулбрайта на 2024-2025 академічний рік для кандидатів та докторів наук, дослідників та фахівців України;
- Конкурс проєктів для досліджень молодих вчених від Литовської дослідницької ради;
- Підтримка українських науковців задля відновлення України від MIT;
- Гранти міжнародної мобільності для професіоналів у сфері освіти і роботи з молоддю.
З 01.01.2022 по 31.12.2022 р.
Рада молодих учених при Міністерстві освіти та науки України провела Зимову онлайн Школу волонтерства для молодих учених за підтримки Посольства Великої Британії в Україні в межах програми «Активні громадяни» від Британської Ради в України, спільно з ГО «Міжнародна фундація розвитку». Програма школи включала 7 практичних тренінгів від провідних науковців, тренерів та фасилітаторів України, спілкування з цікавими людьми, участь у індивідуальних консультаціях з основ проєктної діяльності, менторську підтримку.
Розпочато конкурс премії імені Короля Хамад Бін Іса Аль-Кхаліфа за використання інформаційних і комунікаційних технологій в освіті. Тема премії: «Використання технологій для створення інклюзивних систем навчання, стійких до криз».
Відбувся Міжнародний вебінар «Lane Kirkland Scholarship Program: відкриття нових можливостей для молодих учених».
Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України приєдналась до урочистого відзначення 20-річчя Eurodoc (Європейська рада аспірантів і молодих дослідників). Eurodoc є колективною федерацією 29 національних асоціацій дослідників ранньої кар’єри (ECR) з 26 європейських країн. Eurodoc був заснований у 2002 році, а потім створений у 2005 році як неприбуткова міжнародна волонтерська організація, що базується в Брюсселі. Як представники ECR на європейському рівні, Eurodoc співпрацює з усіма основними зацікавленими сторонами в галузі досліджень та інновацій в Європі. Eurodoc насамперед зосереджує увагу та захищає аспірантів та молодих дослідників. З 2014 року Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України є національною асоціацією, що представляє інтереси українських молодих дослідників у Eurodoc.
Київським офісом Інституту Міжнародної Освіти/Програма імені Фулбрайта в Україні організовано конкурс на здобуття стипендій імені Фулбрайта для навчання, стажування й проведення дослідження на 2023-2024 академічний рік — для студентів старших курсів та випускників ЗВО, для молодих викладачів та дослідників, для кандидатів та докторів наук, дослідників та фахівців.
Відбулася стартова зустріч у межах проєкту зі створення німецько-українських центрів передових досліджень за участю понад 100 українських та німецьких вчених та державних службовців. Захід організовано Федеральним міністерством освіти та наукових досліджень Німеччини та Міністерством освіти і науки України.
МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ РМУ ПРИ МОН УКРАЇНИ ПІСЛЯ ВІЙСЬКОВОГО ВТОРГНЕННЯ РФ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ
Нідерландська бізнес академія (NLBA) за участю українських університетів створили ініціативу з медичної допомоги онлайн для постраждалих внаслідок збройної агресії російської федерації «Лікарі онлайн» Doctors Online Help. Нідерландська бізнес академія є координатором проєктів «Медіація: навчання і трансформація суспільства / MEDIATS», «Інтеграція та адаптація іноземних студентів / INTERADIS», «Синергія освітніх, наукових, управлінських та промислових компонентів для управління кліматом та запобігання зміні клімату / CLIMAN», які співфінансуються Програмою Європейського Союзу Еразмус+.
Рада молодих учених при Міністерства освіти і науки України разом із нашими партнерами з Eurodoc створили зведену інформацію про те, які університети ЄС можуть надати різного типу допомогу: розміщення, надання стипендій, правова допомога та інша підтримка.
Радою молодих учених при Міністерстві освіти і науки України створено Open letter from the Ukrainian academic community to the European Commission, the European Parliament, the Council of the European Union and Every Member-State Country; здійснено збір підписів Петиції до ЄС щодо невідкладного приєднання України до ЄС за новою спеціальною процедурою; створено звернення до Європейської асоціації університетів.
Європейська рада аспірантів та молодих дослідників (Eurodoc) спільно з Литовським товариством молодих дослідників організували конференцію «Побудова мосту між науковими дослідженнями та бізнесом». Конференція була зосереджена на точках перетину досліджень та бізнесу, а також на тому, як передавати знання та навички між цими сферами.
Представники Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України долучились до щорічної зустрічі Європейської ради аспірантів та молодих дослідників Eurodoc AGM 2022, під час якої були заслухані результати діяльності за попередній рік; ухвалені запропоновані зміни до статуту Eurodoc та розглянуто низку інших питань (Губеладзе І., Макарук Л., Сімахова А.). Вперше в історії Європейської ради аспірантів та молодих дослідників Eurodoc президентом обрано українця Олександра Березко, консультанта Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України, кандидата технічних наук, доцента кафедри соціальних комунікацій та інформаційної діяльності Національного університету Львівська політехніка, багаторічного члена правління Євродок, автора і керівника проекту OPTIMA.
Голова Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України Олеся Ващук разом з членом правління Eurodoc Олександром Березко говорили про актуальну ситуацію в Україні на Генеральній Асамблеї Conference of INGOs of the Council of Europe: БЛОКУВАННЯ СПІВПРАЦІ З РОСІЙСЬКОЮ ФЕДЕРАЦІЄЮ.
Рада молодих вчених при Міністерстві освіти та науки України взяла участь в акції Солідарність з Україною у Бельгії. Захід був організований Польською науковою контактною агенцією PolSCA спільно з NCBR Oфіс у Брюсселі | Бізнес та наука Польща та Польський інститут у Брюсселі. Місце проведення обрано для привернення уваги до проблем українських вчених та діячів культури під час війни.
Також Рада молодих учених при МОН України була учасником консультацій під час розробки такого інструменту підтримки від DAAD для українських учених.
У відповідь на це звернення Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України до зарубіжних партнерів з проханням підтримати молодих учених, які залишилися в Україні під час війни, 6 квітня 2022 р. відбулася онлайн-зустріч з представницями British Council, в якій взяли участь Голова Ради пані Олеся Ващук, заступниця Голови Ради пані Євгенія Поліщук та пані Анастасія Сімахова. В результаті обговорення було окреслено напрямки подальшої співпраці: проведення курсів академічної англійської мови; менторська підтримка молодих учених; індивідульні гранти за окремими тематиками для молодих учених, які залишилися в Україні.
До Дня науки Рада молодих учених при Міністерстві науки і освіти України традиційно провела науково-популярний захід для молодих учених України «Ніч молодіжної науки – 2022» в умовах війни, в рамках міжнародної секції виступили колеги-науковці з інших країн.
Представники Ради молодих учених при МОН України прийняла участь у ІІ Краківському Корсерваторіумі, що проходив у Гірничо-рудній академії у Кракові. Програма заходу передбачала панель присвячену Україні — вченим, викладачам, студентам, які як лишилися в Україні, так і тим, які вже її змушені були покинути через війну. Основний месседж, який звучав від ректорів та проректорів провідних польських вузів: «Ми хочемо партнерства з Україною. Ми даємо лише тимчасовий прихисток науковцям і студентам, які до нас звертаються». Доповідачі навели деяку статистику щодо прийнятих на тимчасових умовах українських викладачів та студентів.
Разом з тим Рада молодих учених при МОН України виступила інформаційним партнером компанії Clarivate, яка організувала безкоштовні вебінари для вчених українською мовою, під час яких обговорено можливості використання платформи Web of Science.
Представники Ради молодих учених при МОН України прийняли участь у засіданні Комісії з питань комунікації та суспільної відповідальності Конференції ректорів академічних шкіл Польщі-KRASP. Разом з колегами було обговорено потреби науковців під час війни. З перших вуст було почуто як здійснюють свою діяльність: університети прифронтової зони (Дніпро); приймаючі університети в Україні (Чернівецький національний університет імені Федьковича); вчені, які вже закордоном. Колеги з Польщі є відкритими до співпраці та до різних партнерств на різних рівнях. Веб-сайт KRASP-Ukraina.pl створено з ініціативи Антикризової Групи Конференції Ректорів Академічних Шкіл Польщі (KRASP) у співпраці з Комісією Інформаційної Інфраструктури (KRASP) та за підтримки Групи Регіональних Координаторів, створеної для координації надзвичайних дій у зв’язку з пандемією, обсяг завдань якої тепер розширено у зв’язку з війною в Україні. На сайті представлена інформація про діяльність академічних спільнот, спрямована на підтримку біженців з України, та процеси, пов’язані з організацією їх перебування в Польщі. Доступ був організований у вигляді груп активних посилань на сайти суб’єктів, що утворюють систему науки і вищої освіти, і їх партнерів в оточенні.
У міжнародному виданні Associated Press опубліковано інтерв’ю з Влащенко А., Поліщук Є., Слюсарєв І., Голубов О., Патриляк І., Лиман І. Українські вчені під час війни.
Рада з питань освіти та молоді Республіки Естонія (HARNO) спільно із Міністерством освіти і науки України в межах проєкту UKRKORG вебінар «Університетські сервіси та їхнє значення для посилення і підтримки міжнародної конкурентоспроможності університетів: досвід Естонії». Основна цільова аудиторія проєкту: академічна спільнота університетів (перевага надається переміщеним університетам), освітні адміністратори, представники структур, що опікуються міжнародними питаннями в освіті і працюють в Україні, та освітньо-орієнтовані недержавні організації.
Рада молодих учених при МОН України приєдналась до ініціативи ЄС щодо реформи в сфері оцінки наукових досліджень та діяльності науковців, що стартує в ЄС. Ініціатива направлена на зміщення фокусу від кількісних показників (типу H-індекс, кількість статей у журналах з високим імпакт фактором) на якісні (наприклад, комунікація з іншими стейкхолдерами тощо).
Рада молодих учених при МОН України та ScienceForUkraine проводять дослідження «Стан, професійні виклики та пріоритети українських науковців за кордоном». Основна мета цього опитування – дослідити актуальні професійні проблеми, з якими стикаються науковці, які внаслідок військового вторгнення Російської Федерації 24 лютого 2022 року залишили Україну, а також проаналізувати пріоритети щодо заходів підтримки українських дослідників. Додаткові можливості від ЄС для підтримки українських учених. Опитування проводиться на волонтерських засадах групою дослідників з ініціативної групи ScienceForUkraine, Інституту літературних досліджень Польської академії наук (IBL PAN), Центру міграційних досліджень Варшавського університету (CMR UW), Варшавського економічного університету (SGH) та Ради молодих вчених при Міністерстві освіти і науки України (YSC).
Радою молодих учених при Міністерстві освіти і науки України було організовано онлайн-зустріч із представницею польського Національного агенства академічних обмінів (NAWA) пані Магдаленою Ковальчик. Метою заходу було ознайомлення учасників із діяльністю NAWA, програмами підтримки для українських вчених, у тому числі з програмою ім. Улама, а також їх термінами та умовами подачі.
Рада молодих учених при МОН/Офіс підтримки вченого організували серію зустрічей українських науковців з представниками з Масачусетського технологічного інституту (МІТ, США) Юлією Кухаренко та Майклом Лесківим. Мета – зустрітися з українцями в дослідницькій, академічній та урядовій сферах, почути їхню точку зору та налагодити зв’язки, а також оцінити перспективи структурних реформ, які покращать їхні дослідницькі та освітні підприємства. Зустрічі відбулися за підтримки Ради молодих вчених при НАНУ (Україна), за підтримки Польської академії наук (Польща). Юлія Кухаренко та Майкл Леськів – співробітники МІТ, американці українського походження, які прагнуть підтримати Україну.
Разом з тим Рада молодих учених при МОН України за результатами зустрічі з Valentyna Guminska, директоркою відділу міжнародних відносин Академії Леона Козмінського (Польща, Варшава) дійшли домовленостей про майбутні кооперації з українськими вченими. Академія Леона Козмінського – це бізнес-орієнтований вищий навчальний заклад, який пропонує широкий спектр освітніх програм, має повні академічні права та вважається найкращою бізнес-школою в Центральній та Східній Європі за рейтингом «Financial Times». Заклад отримав три престижні міжнародні акредитації: AACSB, EQUIS і AMBA, які мають лише 100 бізнес-шкіл у всьому світі.
Рада молодих учених при МОН України виступила інформаційним партнером компанії Clarivate, яка організувала безкоштовні вебінари для вчених українською мовою, під час яких обговорено можливості використання платформи Web of Science.
Радою молодих учених при МОН України у партнерстві з Національним представництвом аспірантів Польщі KRD Krajowa Reprezentacja Doktorantów разом з Варшавським економічним університетом SGH SGH Warsaw School of Economics і Варшавським природничим університетом SGGW SGGW / Warsaw University of Life Sciences організовано польсько-українську школу «Polish-Ukrainian Summer Camp» у Варшаві. Для участі в школі було обрано 33 українських молодих учених з 19 академічних інституцій, які отримали стипендії, що повністю покривають усі витрати на участь у школі.
В рамках міжнародної співпраці Рада молодих учених при МОН України приєдналась до ініціативи ЄС щодо реформи в сфері оцінки наукових досліджень та діяльності науковців, що стартує в ЄС. Ініціатива направлена на зміщення фокусу від кількісних показників (типу H-індекс, кількість статей у журналах з високим імпакт фактором) на якісні (наприклад, комунікація з іншими стейкхолдерами тощо).
Також Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України підписала Manifesto for Early Career Researchers (Маніфест для дослідників, які починають кар’єру). 4 основними аспектами Маніфесту є наступні: загальноєвропейський моніторинг стану молодих учених; покращення дослідницької кар’єри та умов роботи в дослідницьких організаціях, науково-технічних організаціях і закладах вищої освіти; підвищення наукової кар’єри в третьому секторі, включаючи неурядові та урядові організації; залучення національних фінансових установ до співпраці з Європейською Комісією. Для вирішення цих питань та реалізації вищезазначених заходів у маніфесті передбачені конкретні пріоритетні теми та заходи.
Рада молодих учених при МОН України та ScienceForUkraine проводять дослідження «Стан, професійні виклики та пріоритети українських науковців за кордоном». Основна мета цього опитування – дослідити актуальні професійні проблеми, з якими стикаються науковці, які внаслідок військового вторгнення Російської Федерації 24 лютого 2022 року залишили Україну, а також проаналізувати пріоритети щодо заходів підтримки українських дослідників. Додаткові можливості від ЄС для підтримки українських учених. Опитування проводиться на волонтерських засадах групою дослідників з ініціативної групи ScienceForUkraine, Інституту літературних досліджень Польської академії наук (IBL PAN), Центру міграційних досліджень Варшавського університету (CMR UW), Варшавського економічного університету (SGH) та Ради молодих вчених при Міністерстві освіти і науки України (YSC).
ALLEA оголосила конкурс із метою підтримки українських наукових установ (зокрема й університетів, академій і науково-дослідних інститутів), які постраждали від війни. Установи отримають фінансову підтримку задля продовження або відновлення дослідницької діяльності, а також розвитку ініціатив, що сприяють реінтеграції дослідників після повернення в Україну. ALLEA – федерація академій наук Європи, що представляє понад 50 установ 40 країн. Від 1994 року федерація виступає від імені своїх членів на європейському та міжнародному рівнях, просуває науку та сприяє співробітництву представників сфери.
Під час зустрічі представників РМУ при МОН України з Матеушем Бяласом – в.о. директора представництва «Польської Академії Наук» в Києві, було обговорено наступні напрями роботи задля підтримки українських вчених: 1. Наукове стажування в режимі офлайн; 2. Конкурс молодий вчений року; 3. Організація онлайн-курсів за темами: ефективний нетворкінг; шляхи розвитку кар’єри вченого; емоційний інтелект; управління часом; особистий бренд вченого; розвиток soft skills. Представництво ПАН у Києві бере участь у реалізації угод про співпрацю між ПАН, іншими польськими науковими установами та українськими науковими установами, а також надає висновки щодо проектів, які пов’язані із підтримкою такої співпраці.
Фундація польської науки (FNP) оголосила другий конкурс польсько-українських дослідницьких проєктів у галузі соціальних та гуманітарних наук. Ініціатива FNP «ДЛЯ УКРАЇНИ – це програми підтримки вчених з України, які співпрацюють з вченими з Польщі» адресована вченим із ступенем не нижче доктора філософії (а також з усіма прирівняними до нього науковим ступенями), які, незалежно від національності, у день військової агресії проти України (тобто 24 лютого 2022 року) працювали в установах, що проводять наукові дослідження в Україні, у тому числі на тимчасово окупованих територіях, та вчених, які працюють в установах, які проводять дослідження в Польщі.
Також в рамках українсько-польської співпраці проведено семінар по відновленню досліджень, освіти та інновацій в Україні, організований Polish Academy of Science 21-23 вересня 2022 р. На цьому семінарі вивчено найкращі практики розробки та управління національними системами наукових досліджень, вищої освіти та інновацій із застосуванням в Україні сьогодні та в майбутньому. Цілями семінару було вивчити розробку, управління та фінансування національних систем досліджень, освіти та інновацій, а також уроки, що були зроблені з США та Європи, включаючи реформи в таких країнах, як Польща та Естонія. Розглянуті передові практики, які з часом довели стійкий і створили людський потенціал, необхідний сучасної конкурентоспроможної економіці XXI століття. Досліджено, як використовувати значні науково-технічні переваги України для створення енергійної, продуктивної та конкурентоспроможної на міжнародному рівні економіки. Визначено шляхи зовнішньої допомоги, а також найбільш ефективне націлення та розподіл ресурсів у науково-дослідній, вищій освіті та інноваційному секторах України.
Радою молодих учених при Міністерстві освіти і науки України започатковано ініціативу, яка передбачає придбання та передачу 31 ноутбуку для вчених, які постраждали від агресії росіян. На меті є підтримка та збереження наукового потенціалу серед молодих вчених, які постраждали від військових дій на території України, а також створення передумов для післявоєнного відновлення економіки країни. Ініціатива реалізується за підтримкою Krajowa Reprezentacja Doktorantów.
Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України зверталась до The Israel Academy of Sciences and Humanities з проханням надати підтримку молодим ученим України під час війни. У відповідь The Israel Academy of Sciences and Humanities надіслала інформацію щодо можливостей для українських вчених з огляду на започаткування спеціальної стипендії – Emergency Fellowships for Ukrainian Researchers, яка дала б можливість українським вченим продовжити наукову роботу в Ізраїлі. Стипендії будуть покривати витрати дослідника на міжнародний проїзд та проживання на період до трьох місяців. Планується надати 25 таких стипендій.
Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України виступила співорганізатором та партнером International Educational Event ‒ циклу воркшопів з актуальних питань інноваційних методів досліджень, найкращих практик використання зелених і цифрових технологій. Мета заходу — популяризація наукових і технологічних досягнень, створення наукових і освітніх консорціумів, долучення до міжнародних грантових програм здобувачів усіх рівнів вищої освіти, молодих учених, ключових стейкголдерів університетів. Організатор заходу: КПІ ім. Ігоря Сікорського (кафедра Геоінженерії НН ІЕЕ), серед співорганізаторів та партнерів заходу ряд провідних Європейських університетів та Державних інституцій.
Проведено зустріч між представниками Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України та Чеською Асоціацією Докторантів (Czech Association of Doctoral Researchers (Česká asociace doktorandek a doktorandů) ČAD), під час якої обговорено можливості, що відкриваються для українських аспірантів та докторантів в Чеській Республіці, особливості проведення досліджень та отримання допомоги під час проведення наукових досліджень.
Представництво Польської Академії Наук у Києві / Przedstawicielstwo PAN w Kijowie провело серію безкоштовних онлайн-тренінгів англійською мовою для науковців з України. Рада молодих учених при МОН України виступила співорганізатором заходів.
Проведено вебінар Eurodoc «Discussion on Peer Review». Модератор: Олександр Березко, консультант РМУ при МОН.
Рада молодих учених при МОН України долучилась до «Euratom NCP in Ukraine Workshop 2022», присвячений участі України у програмі ЄС із досліджень та навчання Європейської спільноти з атомної енергії, комплементарної до рамкової програми ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт Європа». У заході взяли участь понад 50 представників української науково-інноваційної спільноти, діяльність яких дотична до напрямів роботи програми Євратом, зокрема до сфери ядерних та термоядерних досліджень. Серед учасників були представники Міністерства освіти та науки України, Офісу підтримки вченого, наукових установ та закладів вищої освіти, приватних та державних виробничих підприємств, а також проєкту з підтримки європейських НКП Євратом «NetEuratom».
В рамках інституційної підтримки проведено вебінари від експертів європейської організації COST з метою розширення можливостей для представників наукової спільноти України: вебінар з основ розробки політик ЄС; Інтеграція гендерного виміру в сфері досліджень та інновацій. Разом з тим Асоціація європейського співробітництва в галузі науки та технологій (СOST) провела Інформаційний День для України – COST Info Day for Ukraine. Мета заходу – проінформувати українських дослідників та інноваторів про роль COST у сприянні та поширенні передових досліджень, про те, як приєднатись до заходів і програм COST, переваги, що надає COST, а також корисні поради та підказки щодо подання заявок.
Рада молодих учених при МОН України провела ІІІ Всеукраїнський форум Рад молодих вчених. Основні завдання проведення форуму – підтримка молодих учених, що постраждали внаслідок військових дій, в Україні та за кордоном, активізація співпраці між молодими вченими України, радами молодих вчених, громадськими організаціями та об’єднаннями науковців, органами державної влади, встановлення зв’язків з основними зацікавленими сторонами та іноземними партнерами під час війни, а також обмін напрацюваннями у питаннях організації науково-технічної діяльності як на всеукраїнському, так і на міжнародному рівнях, сприяння розвитку наукового потенціалу, в тому числі із залученням міжнародної підтримки, популяризація наукової та науково-технічної діяльності молодих учених.
Рада молодих учених при МОН України виступила інформаційним партнером компанії Clarivate, яка організувала безкоштовні вебінари для вчених українською мовою, під час яких обговорено можливості використання платформи Web of Science.
Разом з тим за ініціативи Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту відбулась конференція Ukrainian Studies Go Global, з метою активації суспільних та академічних дискусій стосовно вивчення України, дослідження кращих практик розвитку українських студій і україністики в Україні та за кордоном, разом з тим популяризації вивчення України як теми для дослідження в різних аспектах: від енергетики до кібербезпеки. Імплементаційним партнером проєкту виступив Центр політичних студій та аналітики «Ейдос», за підтримки Представництва «Фонду Фрідріха Науманна за Свободу» в Україні. Конференція відбулась у партнерстві з Українським інститутом та Національним офісом «Кримська платформа», за підтримки Офісу Президента України та Міністерства освіти і науки України.
Проведено конференцію Newkraine: відбудова України у змінній Європі в гібридному форматі (у будинках Економіко-Соціологічного факультету Лодзького Університету і дистанційно). Метою конференції було створення простору для зустрічі і дискусії групи практиків та академічного середовища на тему економічно-соціальних викликів, які несе за собою війна в Україні, потреби післявоєнної відбудови і включення цієї країни у структури Європейського Союзу.
В рамках міжнародного співробітництва відбувся Міжнародний форум молодих учених. Метою проведення міжнародного форуму є створення платформи для об’єднання досвіду і потенціалу науковців та практиків, представників органів публічної влади та інститутів громадянського суспільства України та провідних держав світу з вирішення правових/соціальних/економічних проблем забезпечення національної та міжнародної безпеки; розробка пропозицій щодо шляхів підвищення рівня національної та міжнародної безпеки. Учасники форуму – представники міжнародних установ, органів державної влади, судових та правоохоронних органів, органів місцевого самоврядування та інших інституцій громадянського суспільства, вчені, докторанти, аспіранти та здобувачі вищої освіти України та зарубіжних країн.
Перша заступниця Голови РМУ при МОН Анастасія Сімахова презентувала діяльність Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України в умовах війни, зазначивши проблеми та потреби молодих учених України на заході Young EastWestNetwork workshop, присвячений питанням потреб та проблем молодих вчених, різним формам міжнародної співпраці, а також розробці основних положень майбутньої платформи з робочою назвою Young EastWestNetwork. Організатор: Berlin-Brandenburgische Akademie der Wissenschaften.
Проведено першу міжнародну конференцію «Відкрита наука та інновації в Україні 2022», організована Міністерством освіти і науки України спільно з Державною науково-технічною бібліотекою України у партнерстві з ORCID, Elsevier, Clarivate Analytics, Bentham Science, 4Science та іншими міжнародними організаціями. Рада молодих учених при МОН України виступила інформаційним партнером заходу.
Також відбувся Всесвітній вебінар щодо конкурсів та новацій Програми ЄС «Еразмус+» на 2023 рік від Європейської комісії та Європейського агентства з питань освіти та культури (EACEA). Під час сесій були розглянуті такі питання: академічний обмін студентами та співробітниками; проєкти співпраці у сфері вищої освіти, професійно-технічної освіти, навчання і спорту; віртуальний обмін; мобільність для дослідників.
Проведено семінар «Грантові програми ЄС як інструмент інтеграції молодих вчених у європейську наукову екосистему». Програма семінару включала наступні питання: Європейські грантові програми за участі України (Horizon Europe, LIFE, Digital Europe, COST); Можливості для молодих вчених в рамках Програми «Горизонт Європа» (MSCA, ERC, EIC, HOP ON Facility); Спеціальні конкурси Програми «Горизонт Європа» для українських дослідників та інноваторів (Horizon for Ukraine, MSCA4Ukraine) та інші можливості (ERA4Ukraine, ERC4Ukraine, Science4Ukraine, EIT); Можливості Грантового офісу КАУ щодо підтримки наукових груп та молодих вчених у грантовій діяльності.
Рада молодих учених при МОН України доєдналась до опитування, яке проводиться Європейською комісією з огляду на спільне створення «Маніфесту щодо гендерно інклюзивної освіти та кар’єри STE(A)M», відповідно до амбіцій Європейської стратегії для університетів, щоб посилити участь жінок і дівчат у навчанні та кар’єрі STEM (дія 4.2). Підхід STEAM стосується включення мистецтва, соціальних і гуманітарних наук в освіту або кар’єру STEM як трансдисциплінарний, інклюзивний, орієнтований на майбутній підхід до навчання. Він розвиває наскрізні компетенції, креативність та інновації, які можуть зробити дослідження STEM та кар’єру більш привабливими для жінок.
Радою молодих учених при Міністерстві освіти і науки України оформлено листи та здійснена їх розсилка світовим міжнародним організаціям щодо підтримки молодих вчених України та засудження агресії росії та білорусії проти України (Поліщук О., Сухіх А., Сімахова А., Матвєєва К. та ін.), зокрема:
- звернення про допомогу до Helga Maria Schmid, OSCE – The Organization for Security and Co-operation in Europe;
- звернення про допомогу до Matteo Mecacci Director of the OSCE Office or Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR);
- звернення про допомогу до Bhanu Bhatnagar Officer of WHO Regional Office for Europe WHO Regional Office for Europe;
- звернення про допомогу до Boris Johnson Prime Minister of the United Kingdom;
- звернення про допомогу до Andrzej Duda, President of Poland;
- звернення про допомогу до Orbán Viktor, Prime Minister of Hungary;
- звернення про допомогу до Magdalena Andersson, Prime Minister of Sweden;
- звернення про допомогу до Alexander De Croo, Prime Minister of Belgium;
- звернення про допомогу до Mette Frederiksen, Prime Minister of Denmark;
- звернення про допомогу до Sauli Niinistö, President of Finland;
- звернення про допомогу до Guðni Th. Jóhannesson, President of Iceland;
- звернення про допомогу до Albert II, Prince of Monaco;
- звернення про допомогу до Felipe VI, King of Spain;
- звернення про допомогу до Kyriakos Mitsotakis, Prime Minister of Greece;
- звернення про допомогу до Harald V of Norway, His Majesty King;
- звернення про допомогу до Roberto Fico, President of the Italian Chamber of Deputies;
- звернення про допомогу до United Nations Industrial Development Organization (UNIDO);
- звернення про допомогу до Olaf Scholz, Chancellor of the Federal Republic of Germany;
- звернення про допомогу до Scott Morrison, Prime Minister of Australia;
- звернення про допомогу до World Intellectual Property Organization (WIPO);
- звернення про допомогу до Peter Gluckman, International Council for Science President;
- звернення про допомогу до Odile Renaud-Basso, EBRD President;
- звернення про допомогу до Hyuk-Sang Sohn, President of Korea International Cooperation Agency;
- звернення про допомогу до International monetary fund;
- звернення про допомогу до World economic forum;
- звернення про допомогу до European space agency;
- звернення про допомогу до Werner Hoyer, President of the European Investment Bank;
- звернення про допомогу до Ministry of Communications and Informatics of the Republic of Indonesia;
- звернення про допомогу до International organization for migration;
- звернення про допомогу до NEFCO – Nordic environment finance corporation;
- звернення про допомогу до Karin Isaksson, Managing Director of Nordic Development Fund;
- звернення про допомогу до Kunal Sen, Director of United Nations University World Institute for Development;
- звернення про допомогу до Madiambal Diagne, President of International Francophone Press Union;
- звернення про допомогу до Emma Stokes, President of World Physiotherapy;
- звернення про допомогу до Robert Ecoffet, President of RADECS;
- звернення про допомогу до Hervé Chemouli, President Union Internationale de Avocats;
- звернення про допомогу до Captain Moin Ahmed, President of the International Mobile Satellite Organization;
- звернення про допомогу до H.E. Dato Lim Jock Hoi, The Secretary-General of ASEAN;
- звернення про допомогу до Augusto Santos Silva, Community of Portuguese Language Countries Minister of Foreign Affairs;
- звернення про допомогу до Gilbert F. Houngbo, President International Fund for Agricultural Development;
- звернення про допомогу до Sarah Adams, European Forest Institute Communications Manager;
- звернення про допомогу до European Institute;
- звернення про допомогу до Larry Hinzman, International Arctic Science Committee President;
- звернення про допомогу до Dr. Jan Brase, International Council for Scientific and Technical Information President;
- звернення про допомогу до International Council for scientific and technical infotmation;
- звернення про допомогу до Mr. Admire Gwanzura, Institute of Information Technology Professionals South Africa President & Non-Executive Director;
- звернення про допомогу до Brazilian computer society;
- звернення про допомогу до Australian compyter society(ACS);
- звернення про допомогу до Information processing society of Japan (IPSJ);
- звернення про допомогу до Carlos Mineiro Aires, Chairman of the Order of Engineers (OE);
- звернення про допомогу до Nthabiseng Kotsokoane, Chair of International Federation for Information Processing (IFIP);
- звернення про допомогу до Albert van Jaarsveld, International Institute for Applied Systems Analysis Director General;
- звернення про допомогу до Mohamed H.A. Hassan, The World Academy of Sciences (TWAS) President;
- звернення про допомогу до George Ven, Union Internationale de Spéléologie (UIS) President;
- звернення про допомогу до Alkis Raftis, President of International Dance Council (CID);
- звернення про допомогу до Alison Meston, Communications Director of International Science Council (ISC);
- звернення про допомогу до Alice Mogwe, President of International Federation for Human Rights;
- звернення про допомогу до OSCE – The Organization for Security and Co-Operation in Europe;
- звернення про допомогу до Filippo Grandi, UN High Commissioner for Refugees;
- звернення про допомогу до Daniel Holtgen, Director of Communications and Spokesperson for the Secretary General of the Council of Europe;
- звернення про допомогу до Maja Kocijancic, Spokesperson for EU Foreign Affairs and Security Policy;
- звернення про допомогу до Field Operations and Technical Cooperation Division;
- звернення про допомогу до Amelia Woltering, Marsh McLennan Global Director of Media Relations;
- звернення про допомогу до Bellingcat.
Радою молодих учених при Міністерстві освіти і науки України оформлено листи та здійснена їх розсилка світовим міжнародним організаціям щодо підтримки молодих вчених України, зокрема:
- звернення до European Space Agency Director;
- звернення до NASA;
- звернення до PTA;
- звернення до John Schumacher;
- звернення до Space generation advisory council;
- звернення до Ambassador of Poland;
- звернення до Ambassador of Canada;
- звернення до Ambassador of Germany;
- звернення до Ambassador of Japan;
- звернення до Ambassador of Israel;
- звернення до Jennes de Mol;
- звернення до British Ambassy;
- звернення до Antonio Loprieno, ALLEA.
- звернення до CEEPUS;
- звернення до NAS President;
- звернення до British Academy;
- звернення до NAWA;
- звернення до Canada Academy of Science;
- звернення до Israel Academy of Science & Humanities;
- звернення до Academy of Arts & Humanities;
- звернення до Academy of Social Science;
- звернення до Japan Academy;
- звернення до Science Council of Japan;
- звернення до Yoshimitsu Kobayashi;
- звернення до American Academy of Arts & Science;
- звернення до Academy of Medical Scienses;
- звернення до COST;
- звернення до Chairman of Open Society Foundation George Soros;
- звернення до Co-chair of the Bill & Melinda Gates Foundation Ms. Melinda Gates;
- звернення до Jeff Kleck;
- звернення до Jarosław Olszewski;
- звернення до Andrew Nagorski;
- звернення до British Council;
- звернення до Priya Shanker.
Звернення до зарубіжних колег з проханням підтримати молодих учених України, які залишилися в Україні (Сімахова А.), зокрема:
- Bettina Stark-Watzinder, Federal Minister of Education and Research;
- Prof. Katja Becker, President of German Research Foundation;
- Dr. Sethuraman Panchanathan, Director of National Science Foundation;
- SUEMATSU Shinsuke, Minister of Education, culture, sports, science and technology of Japan;
- SATOMI SUSUMU, President of Japan Society for the Promotion of Science;
- The Honourable Francois-Philippe Champagne, Minister of Innovation, Science and Industry;
- The Honourable Mustafa Varank, Minister of Industry and Technology;
- Samantha Power, Administrator of USAID;
- Scot McDonalf, Chief Executive of British Council;
- Paul Winfree, Chair of Fullbright Foreign Scholarship Board;
- Prof. Joybrato Mukherjee, President of the DAAD;
- Dr. Christian Diener, Head of Programme «House of Europe».
Звернення РМУ при МОН України до зарубіжних вчених з проханням припинити співробітництво з російськими та білоруськими вченими, які підтримують війну в Україні, а також до Prof. Zhigniew Blocki, Durector of the National Science Centre (Поліщук О., Сухіх А.).
В рамках українсько-польського співробітництва відбувся семінар від KRD (Krajowa Reprezentacja Doktorantów).
В рамках українсько-польського співробітництва відбувся благодійний концерт «Братні народи».
Звернення Ради молодих учених при МОН України щодо наукового туру молодих вчених у Польщу:
- To the Rector of the University of Gdańsk Peter Stepnowski;
- To the Rector of the SHG Warsaw school of economics Prof. Piotr Wachowiak;
- To the President of the Polish Academy of Sciences;
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu;
- University of Maria Curie-Skłodowska;
- EURODOC;
- Polish Academy of Sciences;
- Uniwersytet Warsawski;
- Politechnika Warsawski;
- Polish National Agency for Academic Exchange.
Направлено лист щодо надання електронного обладнання українським вченим до Chief Executive Officer of Apple Tim Cook.
РМУ при МОН України розпочала рух з визнання дій рф геноцидом українського народу, який констатує, що дії росії з 24.02.2022 р. є актом геноциду українського народу. Завдання: визнати та засудити геноцид росії проти України фізичними та юридичними особами (країнами; політичними, державними, регіональними чи місцевими одиницями в межах певної держави; релігійними, благодійними чи громадськими організаціями та ін.). Запрошуємо ознайомитися з мапою «Визнання злочинів росії геноцидом українського народу» на сайті РМУ при МОН України. На мапі зазначено країни та інституції, які визнають злочинні дії рф як геноцид українського народу. Надіслані звернення до міжнародної спільноти щодо визнання дій росії в Україні геноцидом українського народу:
- President of the National Council of Austria Wolfgang Sobotka;
- Prime Minister of Belgium Alexander De Croo;
- President of Republic of Bulgaria Rumen Georgiev Radev;
- President of the Croatian Parliamant Gordan Jandroković;
- President of the Argentine Nation Alberto Ángel Fernández;
- Prime Minister of Australia Anthony Norman Albanese;
- Prime Minister of Denmark Mette Frederisken;
- President of the Republic of Finland Väinämö Sauli Niinistö;
- President of the Senate of France Gérard Philippe René André Larcher;
- Federal Chancellor of the Federal Republic of Germany Olaf Scholz;
- To the member of the Parliament of Austria;
- To the member of the Parliament of Australia;
- To the member of the Parliament of the Argentine Nation;
- To the member of the Chamber of Representatives of Belgium;
- To the member of the Senate of Belgium;
- To the member of the Parliament of Republic of Bulgaria;
- To the member of the Parliament of the Federal Republic of Germany;
- To the member of the Parliament of the Republic of Finland;
- To the member of the Parliament of France;
- To the member of the Croatian Parliament;
- To People’s National Assembly of Algeria;
- To National Council of Algeria;
- President of the Council of the Nation of Algeria;
- President of the National People’s Assembly Brahim Boughali;
- To the member of the Parliament of Bangladesh;
- To Speaker of the Parliament of Bangladesh Dr. Shirin Sharmin Chaudhury.
- Prime Minister of Australia Anthony Albanese;
- Visit Australian Parliament House;
- Österreichisches Parlament;
- Prime Minister of Belgium Alexander De Croo;
- President of Bulgaria Rumen Radev.
РМУ при МОН проведено консультації, обговорення, інші комунікації щодо продовження діяльності українських молодих учених, зокрема:
- 3-х місячного стажування молодих вчених психологів в Стокгольському університеті;
- продовження своїх досліджень в Австрії (програма на 4 місяці), за підтримки Eurodoc;
- продовження своїх досліджень у Франції;
- продовження своїх досліджень українським науковцям на період війни в Німеччині;
- продовження діяльності науковців з України в Угорщині;
- допомога українцям від University of Paderborn (Німеччина);
- продовження досліджень для науковців з України у Швеції;
- отримання стипендії для аспірантів для продовження своїх досліджень в Тайвань;
- продовження наукових досліджень українців в Грузії;
- отримання гранту від 6 місяців до 1 року в Польщі для молодих вчених хіміків, які знаходяться в Польщі;
- продовження досліджень для науковців з України у Швеції;
- щодо гуманітарної допомоги, розміщення українських біженців з академічним бекграундом вів #MykolasRomenisUniversity у Вільнюсі.
- додаткові можливості від ЄС для підтримки українських учених;
- можливості для молодих учених від House of Europe;
- можливості від Європейського космічного агентства для молодих учених, які займаються дослідженнями Космосу;
- можливості для підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та вчених, які працюють у наукових установах України в університетах Великої Британії на період дії воєнного стану;
- можливості для українських учених в США ‒ в рамках програми вивчення проблем миру в Університеті Джорджа Мейсона (штат Вашингтон, округ Колумбія) українські науковці/иці (PhD) запрошені долучитися до досліджень та попрацювати з колегами з центру протягом одного року;
- додаткові можливості від американської некомерційної організації Breakthrough Prize Foundation, яка спрямує мільйони доларів через європейську та американську академії наук на підтримку дослідників, які рятуються від війни в Україні;
- підтримка українських науковців від Швеції;
- можливості для підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та вчених, які працюють у наукових установах України в університетах Великої Британії на період дії воєнного стану;
- стажування українських науковців у лабораторії екології комах Університету Адама Міцкевича у Познані (Польща);
- підтримка української академічної спільноти від Бразилії — інтеграція науковців у громаду штату Парана, а також співробітництво у майбутньому для відбудови та зміцнення української економіки через науку та нововведення у партнерстві з урядом штату;
- можливості продовжити свої дослідження аспірантам з України (інженерія та архітектура) в Політехнічному університеті Торіно (Італія);
- менторська програма для науковців з України від науковців Великобританії;
- додаткові можливості від країн ЄС у сфері культури та креативних індустрій;
- продовження досліджень українських науковців від Австрійського фонду фундаментальних досліджень FWF;
- можливості для українських вчених продовжити свої дослідження у Німецькому університеті Адміністративних Наук м. Шпаєр (Німеччина);
- Elsevier виступили з ініціативою пришвидшити розгляд статей українських учених, які подані до журналів, що індексуються в SCOPUS.
- додаткові можливості від ЄС для підтримки українських учених — програма стипендій ЄС для українських дослідників MSCA4Ukraine, яка фінансуватиметься у рамках програми Horizon Europe Марі Склодовська-Кюрі. Ця підтримка дозволить українським науковцям продовжити роботу в академічних та неакадемічних організаціях країн ЄС та асоційованих країнах Horizon Europe, зберігаючи при цьому зв’язок з науково-дослідними та інноваційними спільнотами;
- допомога студентам та викладачам від Вільнюської академії мистецтв (Литва);
- підтримка для українських фізиків від Фонду Інституту фізики;
- можливості для українських науковців в Чехії ‒ ResearchJobs.cz у співпраці з Czexpats in Science створили розділ, де українські дослідники та академічний персонал можуть централізовано вивчати інформацію, необхідну для працевлаштування у чеських (і словацьких) академічних та дослідницьких установах;
- підтримки українських науковців «Horizon4Ukraine», спрямована на залучення українських дослідників та фахівців до проєктів, які уже реалізуються в межах європейської програми з досліджень та інновацій «Горизонт Європа»;
- можливості для українських учених в США ‒ Американська академія єврейських досліджень, Нью-Йоркська публічна бібліотека та Центр єврейських студій Фордхемського університету запрошують науковців, які постраждали від війни в Україні, подавати заявки на отримання стипендій;
- можливості для українських вчених в умовах війни від The British Academy;
- підтримка українських науковців від Швеції – Стипендії для українських науковців, які займаються медичними дослідженнями, від The Swedish Society for Medical Research;
- можливості для українських науковців від Польщі ‒ додатковий набір на програму «Солідарні з Україною», що фінансується Національним агентством академічних обмінів; працевлаштування українських науковців в Університеті Адама Міцкевича у Познані; Академія молодих учених Польщі (AMU) пропонує допомогу українським колегам-науковцям, які наразі були змушені покинути батьківщину або планують виїхати найближчим часом. Члени AMU готові вітати українських вчених у своїх дослідницьких групах, надаючи їм підтримку, місце та інструменти для роботи, допомогти з житлом; Програма стипендій «Нові технології для жінок – Україна» – це стипендіальна програма для дівчат у STEM з України, створена корпорацією Intel та Perspektywy Women in Tech;
- програма стипендій для українських дослідників у зоні ризику від Британської академії;
- можливість тимчасового працевлаштування для українських аспірантів та науковців, які постраждали від війни, у Лейденському Університеті, Нідерланди;
- дослідники кафедри технологій безпеки та інженерії Чеського технічного університету (Прага) щодо пошуку партнерів, в тому числі і серед українських науковців для участі у Рамковій програмі «Horizon Europe», в якому досліджуватимуться наслідки передбачуваного підключення української електричної мережі до європейської, зокрема з точки зору вищої/меншої ймовірності відключень електроенергії в країнах Європи (особливо тих, що межують з Україною);
- Міністерство закордонних справ і міжнародного співробітництва Італійської Республіки відзначить молодих вчених жінок, які зробили значний внесок у розвиток двостороннього наукового співробітництва в будь-якій галузі науки та технологій нагородою «Science, She Says!»;
- компанія «Elsevier», яка є одним із найбільших видавців наукової літератури у світі, продовжуватиме надавати підтримку українській науковій спільноті;
- надання психологічної і медичної допомоги від США в рамках місії TeleHelp Україна;
- можливостей для українських вчених від Міжнародного консорціуму асоціацій дослідницького персоналу;
- можливості для спільного розвитку ініціатив у всіх галузях науки і техніки шляхом пан’європейської співпраці від Асоціації фінансування інноваційних і дослідницьких мереж «COST»;
- можливості співробітництва в рамках міжнародної інноваційної програми «Трансформація цифрової педагогіки»;
- можливості для українських вчених від Міжнародного консорціуму асоціацій дослідницького персоналу;
- конкурс спільних дослідницьких проєктів НФДУ ТА SNSF у 2023 році;
- підтримка українських науковців від Польщі – програма «Варшавський Університет для України», координатором якої є факультет економічних наук Варшавського Університету;
- підтримка українців від Національної академії наук (NAS) США та Польської академії наук (PAN); довгострокова програма підтримки українських наукових колективів від Польської академії наук (ПАН);
- стипендії LINDA HALL LIBRARY’S з історії науки та суміжних гуманітарних галузей на 2023-2024 роки від Бібліотеки Лінди Холл;
- конкурс спільних українсько-австрійських науково-дослідних проєктів на 2023-2024 роки, що організовує Міністерство освіти і науки України та австрійське Агентство з питань освіти та інтернаціоналізації;
- можливості для українських науковців від Інституту геології Республіки Словенія ‒ в рамках глобальної кампанії «We support Science in Ukraine» надання гранту на дослідження у сфері інформаційних технологій і програмування, геологічного та гідрогеологічного моделювання, а також можливість залучення українських науковців до наукових програм Інституту на довготривалій основі;
- підтримка українських науковців від Бельгії в межах програми MSCA4Ukraine Центр біомедичної етики та права Льовенського університету (KU Leuven, Бельгія);
- нова цільова стипендіальна програма MSCA4Ukraine на підтримку дослідників-переселенців із України. Ця підтримка дасть змогу дослідникам-переселенцям продовжувати роботу в академічних і неакадемічних організаціях у державах-членах ЄС і в асоційованих країнах програми ЄС «Горизонт Європа» (Horizon Europe), зберігаючи зв’язки з дослідницькими та інноваційними спільнотами в Україні. Ця програма також може сприяти реінтеграції дослідників в Україні, щоб запобігти постійному «відтоку мізків» через еміграцію науковців, якщо будуть забезпечені умови для їхнього безпечного повернення, а також впливати на зміцнення українського університетського та науково-дослідницького сектора, його співпраці та обміну з міжнародною науковою спільнотою;
- Deutsches Elektronen-Synchrotron DESY оголошує «Українську зимову школу 2023», присвячену студентам бакалаврату та магістратури з фізики з України. Школа дасть можливість з перших рук отримати дослідницький досвід у видатних міжнародних лабораторіях. Вибрані студенти будуть запрошені на 6-тижневий період навчання в DESY;
- можливості для українських клініцистів і лікарень щодо ідей медичних приладів – тих, яких немає в наявності, але які зараз потрібні Україні (або існуючі варіанти надто дорогі тощо) від Массачусетського технологічного інституту;
- конкурс «Послуги дослідницької інфраструктури для підтримки досліджень у сфері охорони здоров’я, прискорення зеленої та цифрової трансформації та розвитку передових знань (2023) (HORIZON-INFRA-2023-SERV-01)» Рамкової програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт Європа». Конкурс сфокусований на наданні послуг інтегрованих дослідницьких інфраструктур з метою уможливлення досліджень та технологій для вирішення основних суспільних проблем, включаючи виклики в сфері охорони здоров’я, перехід до «зелених» та цифрових технологій, стійкість до криз, а також розвиток передових знань у широких наукових областях. Крім того, однією з ключових цілей конкурсу є надання швидкого доступу до європейських дослідницьких інфраструктур для дослідників України в обраних напрямках досліджень.
З 01.01.2021 по 31.12.2021 р.
Організовано та проведено Стартову зустріч проєкту «OPTIMA» 23 лютого 2021 року та «Весняну школу «Трансфер технологій та інновацій: європейський та український досвід»» в рамках проєкту Jean Monnet 611679-EPP-1-2019-1-UA-EPPJMO-MODULE «European Experience in Technology Transfer for Ukrainian Universities» / ExTech, 3–11 березня 2021 року.
Організовано Вебінари від Європейської ради молодих дослідників та аспірантів Eurodoc та @cOAlitionS щодо стратегії молодого вченого для збереження авторських прав під час публікації за участю Йогана Руріка та Саллі Рамсі з cOAlition S.; можливостей публікаційної платформи «Open Research Europe» для молодих вчених за участю Майкла Маркі з F1000 Research. Модератори ‒ Олександр Березко, Джулія Малагуарнера.
Під час відкритої онлайн-зустрічі з Томасом Крусманном були розглянуті питання щодо магістерських програм для майбутніх суддів, прокурорів, слідчих з урахуванням європейських стандартів прав людини.
В рамках Міжнародного вебінару (англійською мовою) – «Features of PR Psychology & Advertising of companies in EU & world markets» (спікер: Katarzyna Grąbczewska, Nicolaus Copernicus University in Toruń), відбулась дискусія та обговорення щодо психологічних хитрощів, які переконують споживачів зробити покупку в ЄС, створення реклами для різних аудиторій на ринках ЄС, а також культурні відмінності різних країн.
Під час круглого столу щодо проблем доброчесності при захисті дисертацій, спільно з європейськими партнерами відбулось обговорення та дискусії щодо проблем доброчесності при захисті дисертацій.
В рамках Глобального інноваційного саміту #GIS2021 (Грац, Австрія) відбулось представлення та обмін нових можливостей міжнародного співробітництва, особливостей участі у Міжнародній європейській інноваційній науково-технічній програмі EUREKA, новій рамковій програмі Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт Європа». Особливу увагу спікерів буде сконцентровано на таких напрямах, як Європейський зелений курс, особливості цифрової трансформації та питаннях пост-COVID.
Під час European Research & Innovation Days ‒ найбільшої події Європейської комісії щодо досліджень та інновацій, молодим вченим були роз’яснені питання щодо європейських рамок, в межах яких більшою мірою працює і здійснює свою політичну діяльність #Eurodoc ‒ Європейська рада молодих дослідників та аспірантів.
У межах Національної стипендіальної програми Словацької Республіки для підтримки мобільності студентів та аспірантів, викладачів, дослідників і митців (NSP) словацькою стороною ініційовано конкурс на здобуття стипендій на навчання, дослідницьке і лекційне стажування у Словаччині у 2021/2022 академічному році.
Під час Щорічної конференції та загальних зборів Європейської ради молодих дослідників та аспірантів EURODOC Conference 2021 (м. Прага, Чехія), відбулось обговорення та дискусії щодо підготовки докторів філософії по всій Європі; професіоналізації наукового керівництва; розвитку кар’єри молодих дослідників на початкових стадіях; провадження відкритої науки; сприяння академічній доброчесності досліджень; психічного здоров’я та балансу між роботою та приватним життям. Україну представили українські молоді дослідники (Березко О., Дегтярьова І., Губеладзе І., Поліщук Є.) і виступили з доповіддю щодо питань відкритої науки, доброчесності досліджень, психічного здоров’я та балансу між роботою та життям.
В рамках Eurodoc 2021 було проведено семінар щодо проєкту CatRIS.
Під час засідання представників національних асоціацій молодих вчених та адміністрації EURODOC, обговорювалися питання Academic Freedom та Research Assessment. У ході проведення зустрічі визначено основні проблеми у сфері академічної свободи та оцінювання наукових досліджень та труднощі, з якими стикаються національні асоціації. Учасники зустрічі ділилися здобутками своїх національних асоціацій молодих вчених у сфері Academic Freedom та Research Assessment. В онлайн форматі Україну представляли Ващук О. (голова РМУ при МОН України) та Боженко В. (асоційований член РМУ при МОН України).
Інформаційно-консультативні дії щодо проведення Конкурсу спільних українсько-турецьких науково-дослідних проєктів на 2022-2023 роки за такими пріоритетними напрямами: матеріалознавство; науки про життя, охорона здоров’я та біотехнології, включаючи лікування таких хвороб, як нова коронавірусна пневмонія; науки про Землю та довкілля; «діджиталізація» та інформаційні технології; аерокосмічна техніка, включаючи безпілотні літальні апарати; енергетичні технології.
Інформаційно-консультативні дії щодо проведення конкурсу спільних українсько-польських науково-дослідних проєктів на 2022-2023 роки в рамках співпраці з Національною агенцією академічних обмінів Республіки Польща (NAWA). Проєктні пропозиції приймались за такими пріоритетними напрямами: комп’ютерні та новітні виробничі технології (лазерні, високоточні, мехатронні, роботизовані, плазмові, оптоелектронні, сенсорні тощо); енергетичний менеджмент та енергоефективність; екологія та управління навколишнім середовищем; науки про життя, нові технології, здоров’я та запобігання найпоширенішим хворобам, біотехнології, біоінжиніринг та генетика; нові речовини та матеріали; соціальні та гуманітарні науки; оборонні технології.
В рамках Програми академічних обмінів США імені Фулбрайта була проведена зустріч з Джесікою Зихович (Dr. Jessica Zychowicz) ‒ очільницею Представництва Інституту міжнародної освіти в Україні та офісу Програми імені Фулбрайта Fulbright Ukraine. Під час зустрічі були окреслені особливості програми і перспективи для молодих вчених, питання співробітництва та інтеграції освіти і науки.
Проведена тринадцята міжнародна виставка «Інноватика в сучасній освіті» й виставка освіти за кордоном «World Edu», на урочистому прийомі з нагоди виставки взяли участь представники Посольства Литовської Республіки в України, литовських та українських закладів вищої освіти. У зустрічі взяла участь заступниця Голови РМУ при МОН Анастасія Сімахова.
Рада молодих учених при МОН України стала учасником High level conference, організований об’єднаним дослідницьким центром Європейської комісії (JRC) і Area Science Park. Захід проведено задля ознайомлення з трансфером технологій і представлення ключових інструментів передачі технологій та платформи патентної та ринкової розвідки, присвячені запуску та масштабуванню; представлення інноваційних екосистем, включаючи дослідницьку інфраструктуру та тестові стенди, фінансування на ранній стадії, готовність інвесторів, питання щодо максимізації потенціал успішних угод з передачі технологій в регіоні тощо.
Під час 10-ого Міжнародного молодіжного наукового форуму «Litteris et Artibus» відбулась презентація сучасного стану відкритої науки в Україні, обговорено національний план відкритої науки України та майбутнє дослідницьких даних.
Проведено Конкурс наукових, науково-технічних робіт та проєктів, які фінансуються за рахунок зовнішнього інструменту допомоги Європейського Союзу для виконання зобов’язань України у Рамковій програмі Європейського Союзу з наукових досліджень та інновацій «Горизонт 2020». Конкурс проводиться з метою: придбання обладнання та матеріалів для наукових досліджень за пріоритетами Рамкової програми Європейського Союзу з наукових досліджень та інновацій «Горизонт 2020» задля стимулювання їхньої участі у Рамковій програмі Європейського Союзу з наукових досліджень та інновацій «Горизонт Європа»; виконання та реалізації закладами вищої освіти, суб’єктами малого і середнього підприємництва та науковими установами наукових, науково-технічних робіт за результатами конкурсного відбору; фінансової підтримки інноваційної діяльності закладів вищої освіти та наукових установ; надання підтримки суб’єктам господарювання на техніко-економічне обґрунтування науково-технічних проєктів у сфері наукових (науково-технічних) робіт і витрат на підтримку інноваційної діяльності.
Представники РМУ при МОН взяли участь у EURASHE Research Community of Practice on Developing Institutional EU Research Support.
В рамках проєкту OPTIMA, який фінансується за підтримки програми Erasmus+ Європейського Союзу, проведено опитування щодо академічної доброчесності та відкритої науки. Метою цього опитування є дослідження ставлення українського студентства й академічної спільноти до цінностей академічної доброчесності та відкритих наукових практик, а також виявлення типових прикладів не доброчесної поведінки в українських закладах вищої освіти.
Учасниками Різдвяної вечірки Eurodoc до 2022 р. стали Ващук О., Березко О., Дегтярьова І.
З 01.03.2012 по 31.12.2020 р.
У 2020 році Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України брала участь у конференції Eurodoc «Open Up Your Science!», як офіційний член Євродоку. Основною метою щорічної конференції Eurodoc в 2020 році було створення платформи для об’єднання членів Євродоку, тобто Національної асоціації (НС), дослідників ранньої кар’єри (ECR), розробників політики вищої освіти, університетів, установ фінансування, бізнесу та інших зацікавлених сторін для вирішення питання, що стосуються ECR, вищої освіти та досліджень.
Важливим кроком у євроінтеграційному напрямку стало набуття Радою повноправного членства у EURODOC – Європейській раді аспірантів та молодих учених, що відбулося 28 березня 2014 року на Генеральній асамблеї (Загальних зборах) Eurodoc у Будапешті, Угорщина, за результатами таємного голосування.
EURODOC – це авторитетна міжнародна громадська організація зі штаб-квартирою в Брюселі, місією якої є консолідація аспірантів та молодих науковців країн Європи у їх прагненні до професійної реалізації та гідного життя. Eurodoc відомий своїм вагомим внеском у розвиток Європейського дослідницького простору (ERA) та Європейського простору вищої освіти (EHEA), відстоюванням професійного статусу для аспірантів (статус наукового працівника), поліпшення умов праці молодих вчених та підвищення якості вищої освіти і науки, підвищення цінності й суспільної важливості дисертації та наукових досліджень, лобіювання інтересів молодих вчених у Європейському освітньо-науковому просторі. Серед важливих функцій цієї організації: поширення інформації, яка стосується молодих дослідників; лобіювання їхніх інтересів у європейських інституціях; зміцнення інституційного потенціалу організацій молодих учених, встановлення та зміцнення співпраці між ними. Eurodoc прагне стати стратегічним партнером основних стейкхолдерів у європейській політиці вищої освіти і наукових досліджень, зокрема у співпраці з Європейською комісією (Генеральним директоратом з наукових досліджень та інновацій, Генеральним директоратом освіти і культури), Європейською асоціацією університетів, організацією Science Europe, яка об’єднує національні дослідницькі фонди країн Європи тощо.
Стаття авторства РМУ МОН про виклики та перспективи для молодих учених України у 2014/2015 була опублікована в Офіційному віснику Євродоку №18 2015 р.
Члени Ради брали активну участь у формуванні пропозицій від Євродоку до проекту Директиви ЄС про мобільність науковців з третіх країн.
У 2015 році РМУ при МОН увійшла до команди Eurodoc Policy Officers. На Загальних зборах у Великому Герцогстві Люксембург 20-23 квітня 2016 р. за результатами таємного голосування до складу Президії Eurodoc на 2016-2017 р. було обрано заступника голови Ради молодих учених при МОН Ірину Дегтярьову. Члени РМУ при МОН беруть участь у роботі таких робочих груп Eurodoc: з питань працевлаштування та наукової кар’єри, з досліджень освітньо-наукової політики, з міждисциплінарних досліджень, відкритого доступу та мобільності.